Armut.com Ceo’su Başak Taşpınar Değim’le bir portre hikayesi

Armut.com’un CEO’su Başak Taşpınar Değim’in, The Hundert dergisinde ki röportajı için kişisel fotoğraf çekimi Profi Stüdyo’da Erdem Erol tarafından gerçekleştirildi.

 

 

Kişisel Fotoğraf Çekimi | Kişiye Özel Fotoğraf Çekimi | Başak Taşpınar Değim

 

KİŞİSEL FOTOĞRAF ÇEKİMİ

renk-yonetimi

Başak Taşpınar Değim‘in, ‘Armut piş, ağzıma düş‘ deyiminden esinlenerek ‘Hizmet piş, ağzıma düş‘ sloganıyla hayata geçirdiği ve hizmet almak isteyenlerle hizmet verenleri buluşturan Armut.com’u sayfalarına taşıyan The Hundert dergisinin Mayıs 2016 sayısında ki “Avrupa’da Kadın Girişimciler” başlıklı makalesinde yeralan fotoğrafı için birbirinden ilginç çekimler gerçekleştirdik.

Global arenada ülkemizi başarıyla temsil eden ve dünyanın birçok ülkesinden seçilen 45 önemli Endeavor girişimci arasında yeralan, Altın Örümcek, Garanti Bankası, Ekonomist, Kadiger, ODTÜ GGT, Global Entrepreneurship Summit, Forbes ve Wired dergisi gibi birçok organizasyonda ödül kazanan Başak Taşpınar Değim, aynı zamanda da kurucusu olduğu Armut.com‘un sıkı bir kullanıcısı. Birçok sektörde Armut.com üzerinden açtığı taleplerle hizmet alan Başak Taşpınar Değim’in, kişiye özel fotoğraf çekimi Profi Stüdyo’da Erdem Erol tarafından tyapıldı.

kisisel-fotograf-cekimiThe Hundert editörleri, farklı ve  daha önce yayınlanmamış fotoğraflar istiyorlardı. Fotoğraflar, Başak hanımın Armut.com’un kuruluşundan günümüze gelen hikayesini ve başarılarını yansıtan bir kompozisyon içerisinde olmalıydı. Örnek görseller yollanmıştı. Ancak en önemli noktalardan bir tanesi, The Hundert editörleri Başak hanıma bir soru yollamışlardı. Başak hanımın, ‘Sizi en çok ne kızdırır?’ şeklinde ki soruya vereceği cevaba uygun bir fotoğraf isteniyordu.

Sorudan yola çıkarak çekimlere başladığımızda, Başak hanımın eline önce bir armut daha sonra da elma tutuşturduk. Ben kameranın arkasında aklımdaki planı yakalamak adına, ‘tamam, işte bu’ diyeceğim pozu kurgularken, Başak hanım önce kala kaldı. ‘Elma mı armut mu’ diye sorunca, işte ortaya bu poz çıkıverdi:

“Önyargı. Bütün insanlar eşit kabul edilmelidir ve sadece davranışlarına göre değerlendirilmelidir.” Cevap buydu ve fotoğraf çekilmişti!

Kişisel Fotoğraf Çekimi | Kişiye Özel Fotoğraf Çekimi | Başak Taşpınar Değim

Çektiğimiz fotoğraflar içerisinden, dergi editörleri tarafından bu fotoğrafın seçileceğinden emin olarak, mutlu ve keyifli bir

çekim gününü noktaladık. Ve düşündüğümüz gibi de oldu. The Hundert editörleri kendilerine yolladığımız 10 fotoğrafın içerisinden bu pozu çok beğendiler.

 

Kişisel Fotoğraf Çekimi | Kişiye Özel Fotoğraf Çekimi | Başak Taşpınar Değim

Kişisel Fotoğraf Çekimi | Kişiye Özel Fotoğraf Çekimi | Başak Taşpınar Değim

 

Hundert dergisinin “Avrupa’da Kadın Girişimciler” sayısı için Mayıs 2016 sayısında yayınlanan makalesi:

“ARMUT’UN AĞIZINIZA DÜŞMESİNİ BEKLEMEYİN”
 
“ABD’de sekiz yıl yaşadıktan sonra, oğlumuzun diğer aile bireylerine yakın olarak yetiştirmek için eşim ve ben Türkiye’ye kesin dönüş yaptık. İstanbul’a karlı bir Pazar günü vardık ve bu bizim zorlu taşınma hikayemizin başlangıcı oldu. Taşıyıcı firma ve boyacı bulmak çok sıkıntılı bir deneyim oldu bizim için ve kendi kendime bunun internet aracılığı yapılabilinen daha kolay bir yolu olması gerektiğini söyledim. Bu fikri insanlarla konuştuğumda herkes bu yöntemin Türkiye’de asla işlemeyeceğini söylediler.  
 
Bu sırada iyi bir iş teklifi aldım ve bu fikrimi biraz ertelemek zorunda kaldım. Bir gün oğlum bir hastalık geçirdi ve iki gecemi hastanede geçirmek zorunda kaldım. Bu üzücü olay sırasında bir aydınlanma yaşadım: Hayat hayallerimizi ertelemek için çok kısa. Eve döndüğümüzde kocama yarın işimden istifa edeceğimi ve bu fikrimi harekete geçireceğimi söyledim. O da bana “Tamam, iyi geceler” dedi. Ertesi gün herkesi şaşırtarak işimden ayrıldım. Bu denemediğim için ileride duyacağım pişmanlık ve başarısız olma riski arasında kaldığım bir seçim oldu benim için. Şimdi ne kadar doğru bir seçim yaptığımın farkındayım ve o günden beri bir daha asla arkama bakmadım.”
 
Armut ismi eski bir Türkçe deyim olan “Armut piş, ağzıma düş” deyişinden esinlenilerek bulunmuştur. Bu deyimi bir işin hiç emek harcamadan olmasını, kendiliğinden hazır olup ayağına gelmesini bekleyenlerin durumu anlatmak için kullanırız. Bizim görevimizde teknolojiden faydalanarak internet üzerinden yerel hizmet veren firmalara müşterilerimizin kolayca ulaşmasını sağlamaktır. ABD’de Revlon, Nielsen ve Coca Cola firmalarında marka yöneticiliği yaptıktan sonra işinden ayrılarak armut.com internet sitesini kurdu. Site 1,2 milyon aylık ziyaretçisi olan ve %98 müşteri memnuniyeti oranına sahip, Türkiye’nin yerel hizmetler pazarın en başarılı firması oldu.
 
Soru: Sizi en çok ne kızdırır?
Cevap: Önyargı. Bütün insanlar eşit kabul edilmelidir ve sadece davranışlarına göre değerlendirilmelidir.
The Hundert piyasa kurallarını tamamen yıkan tam bağımsız bir dergidir.  Big Data, internet üzerenden pazarlama ve E-ticaret alanlarında yayınlar yapan bir dergidir. 

İlgili Mesajlar

Yorumlara kapalı.