Cast Headshot Fotoğraf Çekimi

Reklam, dizi, film veya tiyatro… Oyunculuğa adım atacağınız ilk günlerde ve sonrasında sizi en doğal halinizle ifade eden fotoğraflara ihtiyacınız olacaktır.

Cast Headshot Fotoğraf Çekimi | Kişisel Fotoğraf Çekimi | Kişiye Özel Fotoğraf Çekimi

Oyuncular ve modeller için cast fotoğraf çekimi ve headshot fotoğrafı olarak adlandırılan fotoğraflar büyük önem taşır. Cast fotoğraf çekimi ve headshot fotoğrafı görselleri, öncelikli olarak en doğal halinizi yansıtırlar. Sizi en doğal halinizle ifade eden fotoğrafların yanı sıra, oyunculukta ki yeteneklerinize göre, farklı karakterde bakışlarınız, mimikleriniz ve duygularınızı gözler önüne seren fotoğraflara da ihtiyacınız olacaktır.

Her ajansın, castında sergileyeceği, belli bir tarz içerisinde sunduğu fotoğraflar vardır.

 

cast-headshot-fotograf-cekimi

kisisel-fotograf-cekimi

CAST FOTOĞRAF ÇEKİMİ

Ajanslar, beyaz, siyah veya gri bir fonda, sizi ön plana çıkaran stüdyo ortamında yapılacak çekimlerden fotoğraflar kullanırlar. Ajansın, WEB sitesinde yer alan fotoğrafların dışında, farklı kıyafetlerle çekilmiş, farklı karakterleri ön plana taşıyan, oyuncunun farklı özelliklerini de gösteren fotoğraflarla da, prodüksiyonlar için özel olarak hazırlanan sunumlar da gerçekleştirirler.

Planlanan ve hayata geçirilmeye hazırlanan bir prodüksiyon için yapımcılar ajanslardan oyuncu isterler. Cast direktörlerinin önlerine onlarca hatta yüzlerce fotoğraf gelir. İlk etapta bu fotoğraflar içinden seçimde bulunurlar. İşte bu ilk aşamayı geçmek için cast ve headshot olarak adlandırılan fotoğraflar ciddi anlamda belirleyicidirler.

Headshot Fotoğrafı Nedir?

Headshot fotoğrafı, kişinin bir marka veya kast için gerçekçi bir şekilde görüntüsünün çekildiği bir portre türüdür. Headshot fotoğrafı aktörlerin, modellerin ve yazarların tanıtımı için çekilir. Headshot fotoğrafı, çekilen kişinin yüzünü özel bir arka plan kullanarak gerçek kişiliğini açığa çıkartmayı amaçlar.

Headshot fotoğrafları, cast ajanslarda, tanıtım sayfalarında ve sosyal medyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Oyuncular genellikle, seçmelerde kullanmak için hazırladıkları özgeçmişlerinde headshot fotoğrafı kullanırlar. Headshot fotoğrafı, omuzlardan başın üst kısmına kadar olan kısmı gösteren, orta yakın çekim tipi fotoğraflardır. Tipik bir headshot fotoğrafında, gözler 1/3 kuralına göre fotoğrafın üst, orta yarısında yer almaktadır.

Tiyatro, sinema ve televizyon için çalışan aktörler, modeller, şarkıcılar ve diğer şovmenlerin iş başvurusunda bulunurken özgeçmişleri ile birlikte bir headshot fotoğrafı eklemeleri gerekir. Bu headshotlar genellikle daha sanatsal, kişiyi mümkün olan en iyi ışıkta tasvir etmek için kullanılırlar.

Oyuncu Headshot Fotoğrafı

Bir aktörün, farklı roller için farklı headshot fotoğraflarına sahip olması gerekir. Bu farklılıklar ifade anlamında olduğu kadar, farklı kıyafetlerlede desteklenir.

Headshot fotoğrafı, oyuncunun yüz özelliklerini açıkça gösteren en “doğal” görüntüsünü yansıtır. Headshotlar bir kişinin en güncel görünüşünü yaklamalı ve bunu kaliteden ödün vermeden yansıtmak için hazırlanır.

Bu nedenle bir oyuncunun, örneğin saçı kısa süre önce kesilmiş veya renk değişikliğine gidilmişse, yeni görüntülerini yansıtacak headshot fotoğraflarına ihtiyacı vardır. Oyuncunun yüzünde, omuzlarında ve ya boynunda, yara izi, leke varsa, bunlara müdehale edilmez ancak sivilceler geçici olduğu için, bunlar rötuşlanır.

Model Headshot Fotoğrafı

Set Cardlar, (Sed Card, Composite Card, Comp Card, Zed Card, Z Card gibi farklı isimlerle kullanılırlar) bir modelin pozlarından örnekler içeren ve daha önce çalıştığı işlerin listesinin bulunduğu bir sayfa dökümüdür. Bu kartlar çoğunlukla renkli hazırlanır. Modeller bunları çoğunlukla casting ve model olarak çalışacakları iş başvuruları için kullanırlar. Yakın çekim Headshots uygulamaları modelin doğru cilt rengini göstermek için sıklıkla ihtiyaç duyulan bir yöntemdir.

Model Headshot fotoğraflarının kullanım amacı genelde şunlardır:

·   Set Cardlar
·   Model portfolyoları
·   Cilt bakım ürünleri için çekilen televizyon reklamları
·   Kremler ve diğer cilt veya saç bakım ürünleri için dergi ilanları
·   Online portfolyolar

Comp kartları, bir modelin ‘Pazarlama Materyalleri’nin köşe taşlarından biridir. Hemen hemen bütün comp kartları renklidir ancak siyah-beyaz görseller de içerebilir. Bir model comp kartı, dört ila beş fotoğraf içerir ve bu fotoğraflardan en az bir tanesi Headshot olmalıdır.

Krumsal Headshot Fotoğrafı

Kurumsal headshotlar,  sosyal medyada, şirketlerin “Hakkımızda” sayfalarında ve uzmanlık alanı içeren sitelerde kullanılır. Headshot fotoğrafı, iş dünyasında markalaşmak ve önemli iş adamlarının yaşamlarını, hayat tarzlarını ve kişiliklerini sergilemek için sıklıkla kullanılır. Geleneksel headshot çekimleri halen stüdyo ortamında gerçekleştirilmekle beraber, “yerinde” veya “sahada” çekimlerle de kullanılmaya başlandı. Her iki durumda da, arka planların basit olması ön görülmektedir. Kişiler genellikle baş-göğüs ya da baş-gövde kısımları olarak gösterilir.

Kurumsal headshotlar çeşitli amaçlara hizmet eder:

·   Yıllık raporlar
·   LinkedIn kişisel profilleri ve yayıncı profilleri
·   Facebook
·   Hakkımızda sayfası
·   Özgeçmişler
·   Kurumsal kataloglar, broşürler ve reklam materyalleri
·   Şirket yayınları ve web siteleri
·   Basın bültenleri ve diğer duyurular
·   Pazarlama materyalleri
·   Makale ve gazeteler
·   Yazar sayfaları

Headshot fotoğrafı çekimlerimiz için 3 farklı paketimiz bulunmaktadır.

Headshot Paketi 1

 • 45 dakika süren fotoğraf çekimi.
 • 2 farklı kıyafetle çekim.
 • Photoshop uygulamaları yapılmış 5 fotoğraf.

Headshot Paketi 2

 • Bir buçuk saat süren fotoğraf çekimi.
 • 3 farklı kıyafetle çekim.
 • Photoshop uygulamaları yapılmış 10 fotoğraf.
 • Çekilen tüm ham fotoğraflar telim edilir.

Headshot Paketi 3

 • İki saat süren fotoğraf çekimi.
 • 4 farklı kıyafetle çekim.
 • Photoshop uygulamaları yapılmış 15 fotoğraf.
 • Çekilen tüm ham fotoğraflar telim edilir.

İlgili Mesajlar

Yorumlara kapalı.