Çekimlerimizde Renk Yönetimi Uyguluyoruz

Profesyonel fotoğraf çekiminde en önemli unsurlardan bir tanesi doğru renktir. Fotoğraflarınızda doğru renkler sizin için önemliyse bu yazıyı okuyunuz.

 

 

 

İş, fotoğrafı çekmekle bitmez!

Doğru ışık kullanımı, bilgi ve tecrübe, renk yönetimi, webe ve baskıya yönelik düzenlemeler derken fotoğraf sanatı ince detaylarla yoğrulur.

Doğru ayarlarlarla çekimler gerçekleştirilmez ve renk kalibrasyonu yapılmamış bir monitörde dijital düzenlemeler yapılırsa, renkler her monitörde farklılık gösterir.
Fotoğrafları işlediğiniz monitörü ne kadar kalibre ederseniz edin, renkleri monitörün ekran özellikleri doğrultusunda görürsünüz.

EIZO MONITOR
İşte bu aşamada devreye profesyonel monitörler girer.
Bu monitörlerin başında da, grafiker ve fotoğrafçılar için en üstün özelliklere sahip monitörleri üreten Eizo markası gelir.

Ekranı kalibre edilebilen ve ISO 12646 standartlarına uygun görüntü ve renk veren Eizo CG seri ekranlar kullanılır. Bu ekranlar kalibre edildikten sonra onay raporu alınır. Soft proof ekran niteliği taşıyan Eizo CG serisi ekranlar aynı zamanda uniformty yani ekran görüntüsünün her bölgede aynı renkleri verebilme özelliği sahiptir. Renk derinliği 16 bit olan özelliğinden dolayı alt ton ve üst tonların detaylarını görüntüler.

Fotoğraf çekimlerimizde, ön izlemelerimizi Eizo ColorEdge CX241 24″ (61cm) Hardware Calibration LCD Monitor‘de gerçekleştirerek yapıyor ve Eizo ColorEdge CG318-4K 31.1″ (79cm) Hardware Calibration LCD Monitorde işliyoruz.

Eizo CG313-4K Monitor dahili kalibrasyon sensörüyle otomatik olarak kalibrasyonu yapar ve günceller.

Eizo monitörümüzün yanısıra diğer monitör ve bilgisayarlarımızı da Eizo i1 Display Pro ekran kalibrasyon cihazı ile belirli periyotlarda kalibre ediyoruz.

En doğru renkler için çekim aşamasında X-Rite ColorChecker Passport ileX-Rite ColorChecker Classic kullanıyor ve referans renk profili oluşturuyoruz.

PROFESYONEL FOTOĞRAF ÇEKİMİ
Kalibrasyonsuz ekranlarda doğan renk sapmaları, dijital fotoğrafın en büyük sıkıntısıdır. Her bir fotoğrafın renk ayarı, photoshop olarak adlandırılan dijital uygulamalarla tek tek düzeltilemez. Ne kadar düzeltilir denilirse denilsin, renk yönetimi doğru olamaz. Doğru ekranda bakılmadan düzeltilen bir fotoğraf sadece o ekranda doğruyu gösterir ki diğer monitörlerde de farklı sonuçlar doğurur.

Fotoğraflarınız baskıya girdiği zaman renkler doğru tonlarında çıkmadığı gibi, ton, kontrast, parlaklık ve gölgelerde sorunlar oluşur.

Profi Stüdyo | Renk Yönetimi | Profesyonel Fotoğraf ÇekimiDOĞRU RENK YÖNETİMİ
Fotoğraf çekimleri, kameranın üzerindeki otomatik white balance ile ve diğer yöntemlerle yapıldığı zaman, ortamda ki farklı ışık kaynaklarından ve farklı unsurlardan dolayı renk yönetimi doğru yapılmamış olur. Sadece beyaz ayarı yapılarak gerçekleştirilen çekimlerden de doğru sonuç alınamaz. Sadece beyaz ayarı değil, bütün renklerden örnekler alınarak yapılan doğru renk yönetimi ile doğru renklere ulaşılabilir.

Fotoğrafın,  doğru renk yönetimi yapılarak çekildikten sonra renk kalibrasyonu yapılmış, sürekli denetlenen profesyonel bir monitörde gerekli düzenlemelerinin yapılması ve izlenmesi gerekmektedir.

Fotoğraf çekilirken renk yönetimi ve balans ayarının doğru yapılması gerekir. Bunun için X-Rite ColorCehecker ve X-Rite ColorChecker Classic kullanılır.

ÇEKİMDEN BASKIYA KADAR PROFESYONEL ÇÖZÜMLER OLMALI
Örneğin tekstil firmanızın ürettiği kıyafetler için katalog hazırlayacaksınız. Doğru renk yönetimi yapılmamış çekimler, profesyonel olmayan monitörlerde yapılan düzenlemelerle ve baskı kalibrasyonu yapılmamış görsellerle hazırladığınız kataloglarınızda, tüm renkler yanlış olacaktır.

Görsellerin, webde veya baskıda kullanılabilmesi için bazı standartlara uygun olması gerekir. Bu standartlar ISO tarafından belirlemiştir.

Renk yönetimi ve baskı öncesi olması gereken bazı standartlar şunlardır.
ISO 15076: Renk yönetimi
ISO 15930: PDF standartları
ISO 12646: Ekran standartları
ISO 12647-7: Prova standartları
ISO 12647: Baskı Standartları
ISO 3664: Işık aydınlatma standartları

Profi Stüdyo | Renk Yönetimi | Profesyonel Fotoğraf Çekimi

DOĞRU RENK YÖNETİMİ İÇİN NELER YAPIYORUZ
Fotoğrafta doğru rengi sensöre yansıtmanız gerekir. Bunun için % 100 renk kontrolünü sağlayan X-Rite Color Checker Passport veX-Rite Color Checker Classic kullanıyoruz. Sadece beyaz ayarı yapmıyoruz. Tüm renklerin doğru kontrollerini sağlıyoruz.

 

 

 


Profi Stüdyo | Renk Yönetimi | Profesyonel Fotoğraf Çekimi
KALİBRASYONLU MONİTÖR
Renk yönetimi gerçekleştirilerek yapılan ve doğru renklerin sensöre yansıtılmasıyla elde edilen görsellerimizi, renk kalibrasyonunu otomatik olarak kendisi yapan Eizo ColorEdge CG318-4K 31.1″ (79cm) Hardware Calibration LCD Monitor’de işliyoruz.

Diğer monitör ve bilgisayarlarımızı ise X-Rite i1 Display Pro ile kalibre ediyoruz.

Tüm bu ön planlama ve hazırlıkların tamamlanmasından sonra gerçekleştirdiğimiz çekimlerde doğru renkler için profesyonel çözümlerle fotoğraflarınızı teslim ediyoruz.

ORTAM AYDINLATMASI VE IŞIK ÖLÇÜMÜ
Fotoğrafların incelendiği odanın duvarları, Munsell Natural Gri tonlarında boyalı olması gerekir. Böylece duvarlardan yansıyan ışık göz yanılmasına sebep olmayacaktır. Gri tüm tonlardan oluştuğu için yansıyan renkleri absorbe etme özelliğe sahiptir.

Just daylight 5000 Kelvin Işık Aydınlatma koşulları oluşturulmalıdır. D50 5000 kelvin değerinde ışık florasan tüpleri Iso 3664: 2009 normlarına uygunluk belgesine sahip olmalıdır.

Ortam aydınlatması, ışık ölçümü yapılarak fiziki koşullar uygun hale getirilir ve normlara uygunluğu raporlandırılır.

Not: Yazı içerisindeki fotoğraflar X-Rite markasının tanıtımı ile ilgili görsellerden kullanışmıştır.

İlgili Mesajlar

Yorumlara kapalı.