RENK YÖNETİMİ | COLOR OPTIMIZATION

Profesyonel fotoğraf çekiminde en önemli unsurlardan bir tanesi doğru renktir. 

Bilgi ve tecrübe, doğru ışık kullanımı, çekim esnasında uygulanacak renk yönetimi, çekim sonrası fotoğrafların işleneceği monitörün doğruluğu, monitörün bulunduğu odanın duvarlarının rengi ve odanın aydınlatmasında kullanılan ışık kaynakları.

Her biri, fotoğrafa etkisi gözardı edilemeyen, içinde matematik, fizik ve kimya barındıran bir gerçektir.
Bunlar olmazsa, doğru sonuç alınamaz!

Doğru ayarlarla çekimler gerçekleştirilmez, çekim esnasında renk yönetimi uygulanmaz, kalibrasyonsuz sıradan monitörlerle dijital düzenlemeler yapılır, monitörün bulunduğu odanın ayınlatmasında doğru ışık kaynakları kullanılmaz, ve yine monitörde yansıma oluşmaması için duvarlar doğru renge boyanmazsa, doğru fotoğraf elde edilemez.

Renk yönetimi, dijital fotoğraf kameraları, monitörler ve baskı makineleri arasında doğru orantılı renkler elde etmemizi sağlar. Her bir cihaz, (fotoğraf kamerası, monitör ve baskı makineleri) renk gamutu adı verilen farklı bir dizi renk üretir. Görüntüyü dijital fotoğraf kameranızdan monitöre ve ardından baskı makinesine aktardığınızda, görselin renkleri değişir. Bu değişikliğin nedeni, her aygıtın farklı bir renk gamutu olmasından ve renkleri farklı şekilde üretmesinden ortaya çıkmaktadır.

Renk yönetimi, görüntü renklerini her aygıtın aynı yolla üretebileceği şekilde dönüştürür.
Bunun için öncelikler şöyle sıralanır.

  • Renk yönetimi uygulanarak gerçekleştirilen fotoğraf çekimleri.
  • Kalibrasyonlu monitörlerde fotoğrafları işlemek.
  • Monitörün bulunduğu ortamı doğru aydınlatmak ve duvarlardan oluşacak ışık yansımalarını engellemek için doğru renge boyamak.
  • Web’de kullanılacak fotoğraflara sRGB, baskıya yönelik fotoğraflara CMYK yönetimlerini uygulamak.
  • Görsel internet ortamının yanısıra katalog, insert gibi baskı materyallerinde de kullanılacaksa, renk yönetimi ve kalibrasyonlu baskı sistemlerine sahip baskı merkeziyle çalışmak.        

DOĞRU MONITOR

Bu monitörlerin başında grafiker ve fotoğrafçılar için önemli özelliklere sahip monitörleri üreten Eizo markası gelir.

Ekranı kalibre edilebilen ve ISO 12646 standartlarına uygun görüntü ve renk veren Eizo CG seri ekranlar kullanılır. Bu ekranlar kalibre edildikten sonra onay raporu alınır. Soft proof ekran niteliği taşıyan Eizo CG serisi ekranlar aynı zamanda uniformty yani ekran görüntüsünün her bölgede aynı renkleri verebilme özelliği sahiptir. Renk derinliği 16 bit olan özelliğinden dolayı alt ton ve üst tonların detaylarını görüntüler.


DOĞRU RENK YÖNETİMİ

Kalibrasyonsuz ekranlarda doğan renk sapmaları, dijital fotoğrafın en büyük sıkıntısıdır. Her bir fotoğrafın renk ayarı, photoshop olarak adlandırılan dijital uygulamalarla tek tek düzeltilemez. Ne kadar düzeltilir denilirse denilsin, renk yönetimi doğru olamaz. Doğru ekranda bakılmadan düzeltilen bir fotoğraf sadece o ekranda doğruyu gösterir ki diğer monitörlerde de farklı sonuçlar doğurur.

Fotoğraflarınız baskıya girdiği zaman renkler doğru tonlarında çıkmadığı gibi, ton, kontrast, parlaklık ve gölgelerde sorunlar oluşur.

Fotoğraf çekimleri, kameranın üzerindeki otomatik white balance ile ve diğer yöntemlerle yapıldığı zaman, ortamda ki farklı ışık kaynaklarından ve farklı unsurlardan dolayı renk yönetimi doğru yapılmamış olur. Sadece beyaz ayarı yapılarak gerçekleştirilen çekimlerden de doğru sonuç alınamaz. Sadece beyaz ayarı değil, bütün renklerden örnekler alınarak yapılan doğru renk yönetimi ile doğru renklere ulaşılabilir.

Fotoğrafın,  doğru renk yönetimi yapılarak çekildikten sonra renk kalibrasyonu yapılmış, sürekli denetlenen profesyonel bir monitörde gerekli düzenlemelerinin yapılması ve izlenmesi gerekmektedir.


PROFESYONEL ÇÖZÜMLER ÜRETİYORUZ

Fotoğrafta doğru rengi sensöre yansıtmanız gerekir. Bunun için Profi Stüdyo olarak, % 100 renk kontrolü ve balans ayarı sağlayan X-Rite Color Checker Passport ve X-Rite Color Checker Classic  kullanıyoruz. Sadece beyaz ayarı yapmıyoruz. Tüm renklerin kontrollerini sağlıyor ve ICC renk profili oluşturuyoruz.

Fotoğraf çekimlerimizde ön izlemelerimizi Eizo ColorEdge CX241 24″ (61cm) Hardware Calibration LCD Monitor‘de gerçekleştirerek yapıyor ve Eizo ColorEdge CG318-4K 31.1″ (79cm) Hardware Calibration LCD Monitorde işliyoruz.

Eizo CG serisi monitörler dahili kalibrasyon sensörüyle otomatik olarak kalibrasyonu yapar ve günceller.

Eizo monitörümüzün yanısıra diğer monitör ve bilgisayarlarımızın ekranlarını da Eizo i1 Display Pro ekran kalibrasyon cihazı ile belirli periyotlarda kalibre ediyoruz.

Monitörümüzün bulunduğu ortamın aydınlatmasını;
ISO 3664: 2009 normlarına uygunluk belgesine sahip, d50 5000 kelvin değerinde, ortamda yapılan ölçüm sonuçlarına göre fiziki olarak yerleştirilmiş Just daylight floresan ışık tüpleriyle sağlıyoruz.

Eizo CG318-4K‘nın bulunduğu ortamın duvarları, ekranda yansıma yapmaması için Munsell natural gri tonlarında boyalıdır. Böylece duvarlardan yansıyan ışık göz yanılmasına sebep olmaz. Gri, yansıyan renkleri absorbe etme özelliğe sahiptir.


ÇEKİMDEN BASKIYA KADAR PROFESYONEL ÇÖZÜMLER

Örneğin tekstil firmanızın ürettiği kıyafetler için katalog hazırlayacaksınız. Doğru renk yönetimi yapılmamış çekimler, profesyonel olmayan monitörlerde yapılan düzenlemelerle ve baskı kalibrasyonu yapılmamış görsellerle hazırladığınız kataloglarınızda, tüm renkler yanlış olacaktır.

Görsellerin, webde veya baskıda kullanılabilmesi için bazı standartlara uygun olması gerekir. Bu standartlar ISO tarafından belirlemiştir.

Renk yönetimi ve baskı öncesi olması gereken bazı standartlar şunlardır.
ISO 15076: Renk yönetimi
ISO 15930: PDF standartları
ISO 12646: Ekran standartları
ISO 12647-7: Prova standartları
ISO 12647: Baskı Standartları
ISO 3664: Işık aydınlatma standartları