Stıll Lıfe Fotoğraf Çekimi ve Stylıng’in Önemi

Başarılı bir fotoğrafçı ve styling uzmanı etrafımızdaki sıradan nesnelere bakmanın yeni bir yolunu gösterebilme yeteneğine sahiptirler. Ya da farklı bir deyişle, fotoğrafa bir anlam yükleyerek, tanıtımı yapılan ürünleri bir hikayele sergilerler.

 

Ürün fotoğrafçılığında still life ve Stayling’in önemi gözardı edilemez. Still life ve Styling nedir? Fotoğrafı nasıl etkiler ve nasıl yapılır? Bu makalemizde bu konulara ışık tutuyoruz.

 

 

Styling, ingilizce bir kelime olup birbirinden bağımsız farklı parçaların bir araya getirilerek birbirleriyle bir bütünlük sergilemesini ve uyumlu şekilde kullanılmasını amaçlar. Bir arada düzenlenmiş cansız nesnelerin bir koleksiyonu olarak tanımlanır.

Fotoğrafta still life ve styling, birbirlerinden bağımsız olarak düşünülemez, kurgulanamaz, still life ve stylingin önemi gözardı edilemez.

 

Styling konusunda uzman olan bir profesyonelin, kadraj ve açı olarak adlandıracağımız fotoğrafçılık bilgilerine sahip olması ve fotoğrafçıyı doğru yönlendirmesi gerektiği gibi, fotoğrafçının da styling konusunda görsellere katacağı hikaye bilgisine sahip olması gerekir.

Başarılı bir fotoğrafçı ve styling uzmanı -still editörü olarak da adlandırılır- etrafımızdaki sıradan nesnelere bakmanın yeni bir yolunu gösterebilme yeteneğine sahiptirler. Ya da farklı bir deyişle, fotoğrafa bir anlam yükleyerek, tanıtımı yapılan ürünleri bir hikayeyle sergilerler.

Fotoğrafçılık Yaratıcı Stratejinin Önemli Bir Parçasıdır

Still life fotoğrafçılıkta en önemli kriterlerden birisi sadece ürünün gösterilmemesidir. İnsanlarda ürünleri gördüklerinde ve kullandıklarında oluşan ruh hali ve duygu yaratılmaya çalışılır.

Ürün Çekimi | Katalog Çekimi | Ürün Fotoğraf Çekimi

 

ÜRÜN ÇEKİMİ VE STYLING

Bir fotoğrafa bakarken veya bir styling fotoğrafı çekerken, en önemli kriterlerden biri kendinize “Ne anlama geliyor?” diye sormaktır. Rastgele sıralanmış objeler topluluğumudur, yoksa fotoğrafçı bunları seçerken belirli bir fikir ve sonuç ilişkisiyle düşünerek mi fotoğrafı oluşturmuştur? Fotoğrafın anlamı düzenlemenin hikayesinden geçer.

Burada bir düşünce süreci, tecrübe ve yetenek ilişkileri devreye girer.

Fotoğrafçının, konuyla ilgili tam bir kontrole sahip olması, ilgi çekici bir açı, kadraj ve ışık bilgisiyle yaratıcı düşünmesi gerekir. Kamera açıları, ışık açıları, yansımalar ve gölgelerde bir tutarlılık oluşturmak önemlidir. Fotoğraf ve ışık arasında kopmaz bir bağ vardır. Fotoğrafçılık, nesneyi aydınlatmak ve görüntüyü oluşturmak için ışığa dayanır. Burada ışık, yansıma ve gölgenin etkileri, her bileşimin ana öğesidir. Doğal veya yapay ışık, fotoğrafın ana odağı haline gelmesi için manipüle edilir ve yakalanır.

ÜRÜN ÇEKİMİ VE ARKA PLAN

Çekimlere başlamadan önce, düşünce sürecini doğru yöneterek, hedeflediğiniz fotoğraf için uygun arka plan seçimleri yapmak önemlidir. Çoğu zaman sade arka planlar, tanıtımı yapılacak ürünü daha fazla ön plana çıkarır. Arka plan seçiminin konuyu nasıl  kontrast ettiğini, nötr bir arka plan mı istediğinizi veya konunuzdaki gölgeleri yönetirken doğru tonların neler olduğunu saptamanız gerekir.

 

Ürün Çekimi | Yemek Çekimi | Ürün Fotoğraf Çekimi

NATURMORT (STILL LIFE) FOTOĞRAF

Natürmort fotoğraf, natürmort resminin fotografik karşılığıdır. Fotoğrafçılık adına still life olarak adlandırılır.

Cansız nesnelerin, genellikle küçük bir nesne grubunun tasviri için kullanılan bir fotoğraf türüdür. Fotoğrafın natürmort sanatk stiline uygulanmasıdır.

Still Life fotoğraflar, pek çok konuyu kapsar ve alt kategorileri vardır. Yemek fotoğrafçılığı, ürün fotoğrafçılığı, moda fotoğrafçılığı, mimari fotoğrafçılık ve katalog çalışmaları bu kategoriler içinde popülerdirler.

Still life fotoğrafçılık için ortak konular; çiçekler, yiyecekler, dekorasyon objeleri, ayakkabılar, çantalar şeklinde sıralanabilir.

Masa üstü fotoğrafçılık, bir masaya yerleştirilebilecek öğeleri yakalamaya odaklanan still life fotoğrafçılığından oluşmaktadır. Bu türün en yaygın fotoğraf konuları yemek fotoğrafçılığı ve ürün fotoğrafçılığıdır. Yani bir ürünün ticari amaçla fotoğraflanmasıdır.

Ürün Çekimi | Katalog Çekimi | Ürün Fotoğraf Çekimi

E-ticaret sitelerinde, dergi ve gazete ilanlarında bulunan tüm fotoğraflar ürün fotoğrafları olarak sınıflandırılabilir. Aslında bunun doğru adlandırılması ürün fotoğrafçılığı değil, tanıtım fotoğrafçılığıdır.

Still life fotoğraflar genellikle insanları içermez. Fotoğraflarda insan figürü öncelikli değildir. Geniş kapsamlı düzenlemeler, fotoğrafın ana unsurlarından birini oluşturur. Karakter veya sanatsal pratiği göstermek için konu etrafında sahneler oluşturulur.

Still life fotoğrafları oluştururken, nesneler ve fiziksel düzenlemeler, kompozisyonun ayırt edici özelliklerine sahiptir.

Ürün Çekimi | Yemek Çekimi | Ürün Fotoğraf Çekimi

KONU YERLEŞTİRME

Çekimin odak alanına karar vermek ve yerleştirmeyi buna göre yapmak gerekir. Üçte iki kuralı uygulanabileceği gibi ortalanmış düzenlemeler de yapılabilir. Fotoğrafa bakıldığında algının nereye yönlendirilmesi istendiğine karar verilmeli ve düzemleme bu şekilde yönetilmelidir.

Still Life Ürün Çekimi | Katalog Çekimi | Ürün Fotoğraf Çekimi

ÜRÜN FOTOĞRAF ÇEKİMİ VE STILL LIFE

İyi bir still life ürün fotoğrafı çekmek istiyorsanız, bir dizi faktörü göz önünde bulundurmanız gerekir.

Bunlar ana başlıklarıyla şu şekilde sıralanabilir:
1-Kameranın teknik özelliklerine hakim olmak
2-Işığı bilmek, anlamak ve konunuzu nasıl etkileyeceğini öngörmek
3-Plan ve stil aracılığıyla oluşturmak istediğiniz hikaye
4-Ürünlerin sunumu

Still life fotoğraf çekiminde, resim yapmak gibi, boş bir tuvalle başlar ve inşa edersiniz. Katman katman inşa edip, gerçekliğin ve sanatın mükemmel dengesine ulaşıncaya kadar fotoğrafı siz oluşturursunuz.

Fotoğraftaki her şey bir karardır. Her parça fotoğrafçı tarafından mükemmel bir şekilde yerleştirilir.

STILL LIFE FOTOĞRAFTA ÇEKİM AÇISI

Ürün Çekimi | Katalog Çekimi | Ürün Fotoğraf Çekimi

Çekim açısı sonucu birebir olumlu ya da olumsuz etkileyeceğinden çok önemlidir. Açı konusunda bilinçli olarak bir karar vermeniz gerekir. Bu kararınız, kamerayı yerleştirdiğinizde anlatmaya çalıştığınız hikayeyi etkileyecektir. Fotoğraf kamerasının, ortaya koymak istediğiniz hikayeyi en iyi şekilde vurgulayacağı açıyla konumlandırılması gereklidir.

Still Life Ürün Çekimi | Katalog Çekimi | Ürün Fotoğraf Çekimi

Işık, fotoğrafçının en büyük silahıdır ve ışığı kontrol etmeye yarayacak şekillendiriciler fotoğrafı üst seviyeye taşımaya yardımcı olur. Yetersiz ve ya olması gerekenden fazla ışık kullanımı fotoğrafın hikayesini mahveder. Sert, karanlık gölgeler ve parlak noktalar için difüzör-reflektör kullanımı önemlidir. Difüzör parlak noktaları yumuşatabilir, reflektörle karanlık noktaları aydınlatabilir ve ışık kullanımında bir denge sağlayabilirsiniz.

Beyaz ve siyah kart kullanımı önemlidir. Gölge alanlarına ışığı geri döndürmek için beyaz kartlar kullanılır. Önemli ayrıntıları ya da gölgeleri daha belirgin hale getirmek adına siyah kartlar kullanılır.

Still Life Ürün Çekimi | Katalog Çekimi | Ürün Fotoğraf Çekimi

Ürün Çekimi | Yemek Çekimi | Ürün Fotoğraf Çekimi
Ürün fotoğraf çekimi, still life ürün çekimi, katalog çekimi, e-ticaret fotoğraf çekimi, ürün çekimi, yemek çekimi hizmetlerimizde profesyonel çözümler üretiyoruz.

İlgili Mesajlar

Yorumlara kapalı.