Yemek Fotoğrafçılığında Stıll Lıfe ve Stylıng’in önemi

Yemek fotoğrafçılığında still life ve staylingin önemi gözardı edilemez. Still life ve styling nedir? Fotoğrafı nasıl etkiler ve nasıl yapılır? Bu makalemizde tüm bunlara ışık tutuyoruz.


Yemek fotoğrafçılığı
en zorlu fotoğrafçılık türlerinden biridir. Resim yapmak gibi, boş bir tuvalle başlar ve inşa edersiniz. Katman katman inşa edip, gerçekliğin ve sanatın mükemmel dengesine ulaşıncaya kadar fotoğrafı siz oluşturursunuz.

Styling, ingilizce bir kelime olup birbirinden bağımsız farklı parçaların bir araya getirilerek birbirleriyle bir bütünlük sergilemesini ve uyumlu şekilde kullanılmasını amaçlar. Bir arada düzenlenmiş cansız nesnelerin bir koleksiyonu olarak tanımlanır. Fotoğrafta still life ve styling, birbirlerinden bağımsız olarak düşünülemez, kurgulanamaz.

Yemek Stylingi’nde uzman bir profesyonelin, kadraj ve açı olarak adlandıracağımız fotoğrafçılık bilgilerine sahip olması ve fotoğrafçıyı doğru yönlendirmesi gerektiği gibi, fotoğrafçının da styling konusunda görsellere katacağı hikaye bilgisine sahip olması gerekir.


STILL LİFE (NATURMORT) FOTOĞRAF

Still life fotoğraf, still life (natürmort) resminin fotografik karşılığıdır.

Still Life fotoğraflar, pek çok konuyu kapsar ve alt kategorileri vardır. Yemek fotoğrafçılığı, ürün fotoğrafçılığı, moda fotoğrafçılığı, mimari fotoğrafçılık ve katalog çalışmaları bu kategoriler içinde popülerdirler.

Still life fotoğrafçılık için ortak konular; çiçekler, yiyecekler, dekorasyon objeleri, ayakkabılar, çantalar diye sıralanabilir.

Masa üstü fotoğrafçılık, bir masaya yerleştirilebilecek öğeleri yakalamaya odaklanan natürmort fotoğrafçılığından oluşmaktadır. Bu türün en yaygın fotoğraf konularından biri yemek fotoğrafçılığıdır.

Still Life Ürün Çekimi | Katalog Çekimi | Ürün Fotoğraf Çekimi

Bir yemek fotoğrafına bakarken veya bir yemek fotoğrafı çekerken, en önemli kriterlerden biri kendinize “Ne anlama geliyor?” diye sormaktır. Rastgele sıralanmış yemek ve gıda malzemeleri topluluğumudur, yoksa fotoğrafçı bunları seçerken belirli bir fikir ve sonuç ilişkisiyle düşünerek mi fotoğrafı oluşturmuştur? Çünkü fotoğrafın anlamı  düzenlemenin hikayesinden geçer.

Yemek fotoğrafını oluştururken, burada bir düşünce süreci, tecrübe ve yetenek ilişkileri devreye girer.

Ürün Çekimi | Still Life Fotoğraf Çekimi | Profi Stüdyo

Fotoğrafçının, konuyla ilgili tam bir kontrole sahip olması, ilgi çekici bir açı, kadraj ve ışık bilgisiyle yaratıcı düşünmesi gerekir. Kamera açıları, ışık açıları, yansımalar ve gölgelerde bir tutarlılık oluşturmak önemlidir. Fotoğraf ve ışık arasında kopmaz bir bağ vardır. Fotoğrafçılık, nesneyi aydınlatmak ve görüntüyü oluşturmak için ışığa dayanır. Burada, ışık, yansıma ve gölgenin etkileri, her bileşimin ana öğesidir. Doğal veya yapay ışık, fotoğrafın ana odağı haline gelmesi için manipüle edilir ve yakalanır.

Ürün Çekimi | Yemek Çekimi | Ürün Fotoğraf Çekimi

Çekimlere başlamadan önce, düşünce sürecini doğru yöneterek, hedeflediğiniz fotoğraf için uygun arka plan seçimleri yapmak önemlidir. Arka plan seçiminin konuyu nasıl  kontrast ettiğini, nötr bir arka plan mı istediğinizi veya konunuzdaki gölgeleri yönetirken doğru tonların neler olduğunu saptamanız gerekir.

Nesneler ve fiziksel düzenlemeler, kompozisyonun ayırt edici özelliklerine sahiptir.


YEMEK FOTOĞRAF ÇEKİMİ VE STİLL LİFE

Ürün Çekimi | Cam Çekimi | Ürün Fotoğraf Çekimi

Gerçekten iyi bir yemek fotoğrafı çekmek istiyorsanız, bir dizi faktörü göz önünde bulundurmanız gerekir.

Bunlar ana başlıklarıyla şu şekilde sıralanabilir:
1-Kameranın teknik özelliklerine hakim olmak
2-Işığı bilmek, anlamak ve konunuzu nasıl etkileyeceğini öngörmek
3-Plan ve stil aracılığıyla oluşturmak istediğiniz hikaye
4-Yemek sunumu

Yemek fotoğrafçılığı en zorlu fotoğrafçılık türlerinden biridir. Resim yapmak gibi, boş bir tuvalle başlar ve inşa edersiniz. Katman katman inşa edip, gerçekliğin ve sanatın mükemmel dengesine ulaşıncaya kadar fotoğrafı siz oluşturursunuz.

Fotoğraftaki her şey bir karardır. Her parça, fotoğrafçı tarafından mükemmel bir şekilde yerleştirilir.

YEMEK FOTOĞRAFI VE ÇEKİM AÇISI


Yemek fotoğrafçılığında, birkaç kamera açısı vardır, ancak seçtiğiniz bir açı üzerinden, bilinçli olarak bir karar vermeniz gerekir. Bu kararınız, kamerayı yerleştirdiğinizde anlatmaya çalıştığınız hikayeyi etkileyecektir.

Fotoğrafı oluşturacak ana yemek ve düzenlemede kullanılacak diğer malzemelerin önceden düşünülmesi gerekir ki  bu gıda malzemelerinin boyutu, şekli, yüksekliği ve benzersiz oluşları önemlidir. Fotoğraf kamerasının, bu nitelikleri en iyi vurgulayacağı açıyla konumlandırılması gereklidir. Bazı yemekler için doğru açı karşısından çekim yapıldığında,  bazıları doğrudan masanın üstünden baktığınızda güzel görünür.

Ürün Çekimi | Yemek Çekimi | Ürün Fotoğraf Çekimi

Bir hikayeyi daha kaliteli anlatmak için ana yemeğin etrafındaki boş alanlar, yemekle ilgili malzemeler ve süslemeler ile düzenlenir. Malzemeler, soslar, yağlar ve mutfak eşyaları yemeğin nasıl yapıldığını gösterebilir.

Çatal, kaşık, yeşillik, bez peçete, tuzluk gibi malzemeleri ön plana ve arka plana yerleştirmek anlatılmak istenen hikayeyi kesinlikle yükseltecek ve derinlik verecektir.

Işık, fotoğrafçının en büyük silahıdır ve ışığı kontrol etmeye yarayacak şekillendiriciler yemek fotoğraflarını üst seviyeye taşımaya yardımcı olur. Yetersiz ışık kullanımı fotoğrafın hikayesini mahveder.

Doğal ışık ya da flaş kullanımında difüzör kullanmak gerekir. Bir difüzör ışığın kalitesini büyük ölçüde artıracaktır. Sert, karanlık gölgeler ve parlak noktalar böylece yumuşar.

Beyaz ve siyah kart kullanımı önemlidir. Gölge alanlarına ışığı geri döndürmek için beyaz kartlar kullanılır. Önemli ayrıntıları ya da gölgeleri daha belirgin hale getirmek adına siyah kartlar kullanılır.

Özellikle doğal ışıkla çalışırken, arka plana ya da sahne alanlarına düşerek yemeğin daha parlak görünmesine neden olacak ışık şekillendirme tekniklerinde, fotoğraftaki en parlak nokta dikkat çekeceğinden, bu durum stylingin hikayesine zarar verebilir.


KONU YERLEŞTİRME

Still Life Fotoğraf Çekimi | Yemek Gıda Çekimi | Profi Stüdyo

Çekimin odak alanına karar vermek ve yerleştirmeyi buna göre yapmak gerekir. Üçte iki kuralı uygulanabileceği gibi ortalanmış düzenlemeler de yapılabilir. Fotoğrafa bakıldığında algının nereye yönlendirilmesi istendiğine karar verilmeli ve düzemleme bu şekilde yönetilmelidir. Bu yüzden, eğer yemeğin en iyi kısmı tepesi ise, çekim yapılırken, tepe odak alanı olarak seçilmelidir. Bir yemeğin iç kısmının odak olması isteniyorsa, o kısım çekimin odak alanı olarak belirlenmelidir. Bu, odağı tutan konu miktarıdır. Sığ derinliği olan bir fotoğrafın odağında, öznenin küçük bir kısmı ve odak dışı arka planı vardır. Bu güzel bir ruh hali yaratır ve yemek fotoğrafçılığında kaliteli sonuçlar doğurur. Orta derinlikteki alanın odak noktası daha fazladır. Çekim açılarında yiyecekler ve buna uygun derinliği düşünmek önemlidir.


BAKIŞ AÇISI VE AÇI SEÇİMİ

Ürün Fotoğraf Çekimi | Profi Stüdyo

Ne kadar yakın çekim açısı istiyorsunuz? Tüm sahneyi mi yoksa sadece belirli bir bölümünü göstermek istiyorsunuz? Bunun kararı, göstermek istediğiniz yiyecek türüne de bağlı olacaktır. Bazı yemekler yakın çekimlerde iyi görünebilir, bazı yemekler daha geniş mesafeden daha iyi çekim sonucu verir.

GARNİTÜRLERİN SAHNELENMESİ

Yemeği oluşturan malzemeler düşünülerek, fotoğrafın daha ilginç hale getirilmesi ve bir hikaye oluşturulması için bu öğeler garnitür olarak kullanılır. Yiyeceklere uygun renkler seçilir. Doğru renk seçimi önemlidir. Garnitür, küçük yapraklar, baharatlar gibi çok taze otlar kullanılır. Yiyeceklerin üstü sprey yardımıyla ıslatılır ya da sıvı yağla yağlanarak taze görünmesi sağlanır.

Sunumun daha ilginç hale getirilmesinin yollarının düşünülmesi, yemeğin tarzıyla bağlantılı olan sahnelerin seçilmesi, düzenlemede kullanılan ürünlerin yiyeceklerle uyumlu olması, fotoğrafı üst düzeye taşıyacaktır.

Genellikle temel bir seçim olan beyaz tabaklar fotoğrafı daha iyi gösterir. Vintage çatal bıçak takımı, çanak çömlek ve dokulu arka planlar, görüntüyü daha ilgi çekici kılar.


RENKLERİN UYUMU VE RENK TEKERLEĞİ KULLANIMI

Renk tekerleği hangi renklerin birlikte çalıştığını ve birbirine zıt olduğunu gösterir. Bazen kontrast renkler sonucu daha etkili gösterebilir. Yan yana hangi renklerin iyi görüneceğini keşfetmek gerekir.


YEMEKLERDE DOKU YARATMAK

Ürün Çekimi | Gıda çekimi | Ürün Fotoğraf Çekimi

Yiyeceklerin düz ve cansız görünmemesi önemlidir. Lezzetli görünmelidir. İştah açmalıdır. Yemeğe yükseklik ve doku hissini vermek için tuz, biber ve diğer baharatlar yiyeceklerin etrafına, çevresine serpilebilir.

İlgili Mesajlar

Yorumlara kapalı.